NOWOŚĆ W DZIALE USŁUG:
WSPARCIE PROJEKTOWE

Czym jest biogaz i jaki jest jego skład?

Filtry HDPE – układ oczyszczania biogazu

Filtry HDPE – układ oczyszczania biogazu

Biogaz to nic innego jak produkt fermentacji anaerobowej materii organicznej. Surowcami wykorzystywanymi do produkcji biogazu mogą być biodegradowalne odpady, odchody zwierzęce, rośliny energetyczne czy osady ściekowe. Gaz powstający w procesie fermentacji składa się z metanu, dwutlenku węgla, wodoru, azotu, tlenu, siarkowodoru oraz często z siloksanów i związków aromatycznych. Aby spalanie biogazu odbywało się w sposób bezproblemowy eksploatator biogazowni powinien swoja uwagę skupić na usunięciu siarkowodoru, siloksanów i związków aromatycznych.

Dlaczego należy usuwać siarkowodór z biogazu?


Cząsteczka siarkowodoru

Siarkowodór (H2S) to niewielki związek nieorganiczny, który kojarzony jest z bardzo charakterystycznym zapachem. Oprócz nieprzyjemnego zapachu siarkowodór może powodować korozję. Skorodowane części turbin i silników w biogazowni ulegałyby awariom, a przestoje związane z pracami naprawczymi generowałyby straty w produkcji energii oraz straty związane z kosztami naprawy drogich urządzeń. Dlatego właśnie wszyscy producenci urządzeń do spalania biogazu określają górną granice zawartości siarkowodoru.
Z uwagi na drogę w jakiej powstaje biogaz często zawartość siarkowodoru jest większa niż dopuszczalna. Najprostszym i najefektywniejszym sposobem zredukowania ilości siarkowodoru jest zastosowanie węgli aktywnych przeznaczonych do redukcji siarkowodoru. Do tego celu proponujemy Państwu produkty z linii Sorbotech® GERS.

Dlaczego siloksany nie są pożądane w biogazie?


Cząsteczka siloksanów

Siloksany to związki krzemoorganiczne wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym, spożywczym czy samochodowym. Z tego też powodu spotykane są głównie w gazie wysypiskowym oraz w biogazie pochodzącym z oczyszczalni ścieków. W czasie spalania biogazu, w wysokich temperaturach powstaje krzemionka (SiO2) lub krzemiany (SixOy), które odkładają się na częściach silników i turbin, a to może doprowadzić do zatarciach tych elementów. Dlatego właśnie konieczne jest usuwanie tych związków z biogazu. Z uwagi na swoją budowę i właściwości siloksany doskonale adsorbują się na węglach aktywnych takich jak Sorbotech® GE.

Związki aromatyczne – dlaczego należy o nich pamiętać?

Związki aromatyczne, zwane często LZO, występują w towarzystwie siloksanów. Ich spalanie nie grozi korozją ani zatarciem silnika. Dlaczego więc tak ważne jest oznaczenie ilości LZO w badanym biogazie? Otóż Lotne Związki Organiczne konkurują o miejsce w porach w węglu aktywnym z siloksanami. Oznacza to, że wysycają one węgiel aktywny przyspieszając tym samym moment wymiany węgla aktywnego w filtrze.

Do usunięcia wszystkich wymienionych zanieczyszczeń niezbędne jest wykorzystanie techniki, która będzie wydajna, łatwa w użyciu oraz opłacalna. Wszystkie te cechy spełniają instalacje oparte na węglu aktywnym. Specjalnie przygotowane węgle z serii Sorbotech® GERS oraz Sorbotech® GE umożliwiają skuteczne usuwanie siarkowodoru oraz siloksanów. Aby w pełni wykorzystać możliwości sorpcyjne węgli Sorbotech® proponujemy zastosowanie odpowiedniego filtra z serii Sorbofil® GPE. Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania rozwiązania dostosowanego do Państwa potrzeb.