NOWOŚĆ W DZIALE USŁUG:
WSPARCIE PROJEKTOWE

Co to jest filtr węglowy?

Firma ACES poza sprzedażą węgli aktywnych zajmuje się również produkcją filtrów węglowych. Na pytanie: “Co to jest filtr węglowy?” można odpowiedzieć, że jest to urządzenie wypełnione węglem aktywnym stanowiące element większej instalacji, które służy do oczyszczania gazów lub cieczy z niepożądanych substancji.

Filtry węglowe stosuje się w różnych sektorach przemysłu. Filtry do oczyszczania gazów wykonuje się ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub tworzywa (HDPE). Natomiast materiałem, z którego produkowane są filtry ciśnieniowe do cieczy, może być stal węglowa lub stal austenityczna (w gat. AISI 304, 316L). Filtr zbudowany jest z wielu elementów takich jak: dennice, część cylindryczna, dno dyszowe, włazy, króćce itp. Wszystkie nasze filtry są produkowane zgodnie z obowiązującymi europejskimi normami.

 

Jak działa filtr węglowy?

Działanie filtra węglowego polega na doprowadzeniu do niego cieczy lub gazu, które mają być oczyszczone z niepożądanych substancji. Przepływające przez filtr medium trafia na złoże węgla aktywnego. Kontakt zanieczyszczeń znajdujących się w gazie lub cieczy z węglem aktywnym powoduje zachodzenie zjawiska adsorpcji. Efektem tego jest oczyszczenie medium z niepożądanych związków, co sprawia, że spełnia ono wymagania jakościowe i może być użyte zgodnie z jego przeznaczeniem.

Kolejnym pojawiającym się pytaniem jest „co daje węgiel aktywny w filtrze?” Odpowiednio dobrany węgiel aktywny umożliwia adsorpcję niepożądanych zanieczyszczeń w instalacji. Skutkiem tego jest oczyszczenie gazu lub cieczy do wymaganej jakości i/lub redukcja emisji za filtrem. Węgiel aktywny dobierany jest w zależności od tego, jakie zanieczyszczenia występują w oczyszczanym medium.

skontaktuj się z nami

 

Jakie są rodzaje filtrów węglowych?

Najprostszy podział filtrów węglowych obejmuje urządzenia przeznaczone do oczyszczania cieczy oraz do usuwania zanieczyszczeń z gazów. Różnią się one budową, zastosowanymi rozwiązaniami i parametrami technicznymi. Oferta filtrów z węglem aktywnym obejmuje również urządzenia do oczyszczania w środowiskach agresywnych.
 

Wśród filtrów węglowych do oczyszczania gazów znajdują się:

  • Sorbofil® GB - umożliwiające oczyszczanie gazów o dużym natężeniu przepływu przy relatywnie niskich spadkach ciśnienia

  • Sorbofil® GPE - z tworzywa HDPE umożliwiającego wykorzystanie w aplikacjach o zwiększonym ryzyku korozyjności

  • Sorbofil® GS - wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń organicznych i niektórych nieorganicznych z powietrza i innych gazów.

 

Dysponujemy także filtrami węglowymi typu FERROTEX do uzdatniania wody pitnej oraz kominkami filtracyjnymi Sorbotech® GPE-KO (tworzywo) i Sorbotech® GS-KO (stal nierdzewna) służącymi do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

 

Filtry węglowe - zastosowanie

Gdzie stosuje się filtry węglowe? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Klientami ACES są duże zakłady przemysłowe zajmujące się produkcją tworzyw sztucznych, branża spożywcza czy wodociągi. Szczególne zastosowanie filtr z węglem aktywnym znajdzie w fabrykach wykorzystujących technikę cięcia laserowego usuwając z otoczenia toksyczne opary. Proponowane przez nas rozwiązania sprawdzą się również w lakierniach, biogazowniach i spalarniach odpadów, a także w aquaparkach wychwytując niewidoczne dla oka zanieczyszczenia.

 

Jak wybrać odpowiedni filtr węglowy?

Rodzaj filtra węglowego zależeć będzie od wielkości przepływu strumienia gazów bądź cieczy czy ilości zanieczyszczeń. Klient, który ma instalację o większym przepływie medium (przykładowo 20 000 m3/h) będzie potrzebował większy filtr niż Klient o mniejszym strumieniu oczyszczanego gazu (np. 200 m3/h).

Biorąc pod uwagę bogatą ofertę produktów ACES, możliwych do zastosowania rozwiązań jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych propozycji doboru konkretnego złoża i dedykowanego mu filtra z węglem aktywnym.

Oczyszczanie biogazu

  • z siarkowodoru - węgiel Sorbotech® GERS w filtrze Sorbofil® GPE +120 mbar

  • z siloksanów - węgiel Sorbotech® GE (lub GG) w filtrze Sorbofil® GPE +120 mbar

Dezodoryzacja

  • węgiel Sorbotech® GERS (lub GERA) w filtrze Sorbofil® GPE +40 mbar

Usuwanie LZO

  • węgiel Sorbotech® GE (lub GG) w filtrze Sorbofil® GS lub GB (mniejszy i większy wariant filtra).


skontaktuj się z nami

 

Jak wymienić węgiel aktywny w filtrze?

Wpisując w wyszukiwarkę frazy “filtr z węglem aktywnym” lub “węgiel aktywny” można natknąć się na artykuły dotyczące wymiany złoża w instalacji. Procedura zastąpienia starego węgla aktywnego w filtrze nowym będzie różniła się w zależności od rodzaju filtra.

Niezależnie od gałęzi przemysłu złoże węglowe należy okresowo wymieniać na świeże. Aby proces ten przebiegł szybko i bezproblemowo zachęcamy do skorzystania z usług serwisowych wykonywanych przez wykwalifikowanych specjalistów ACES.

Czas pracy węgla aktywnego jest zależny od ilości i typu zanieczyszczeń kierowanych na filtr tj. LZO, H2S, siloksany itp. Dodatkowo na żywotność węgla mają również wpływ wilgotność i temperatura oraz stopień zapylenia powietrza. Wysycanie się złoża węglowego należy kontrolować poprzez pomiar stężeń zanieczyszczeń na wylocie z filtra. Prace serwisowe związane z wymianą węgla aktywnego w filtrze wykonuje się poprzez górny i boczny właz serwisowy (zależnie od typu i modelu filtra węglowego).

Węgiel z filtrów można wyjmować ręcznie lub przy pomocy urządzeń mechanicznych takich jak np. odkurzacz przemysłowy. Po opróżnieniu filtra należy wyczyścić również dno drenażowe. Zasyp świeżego węgla aktywnego wykonuje się poprzez górny właz serwisowy z worków 20 kg lub bezpośrednio z worka big bag. Po zasypaniu filtra zamykany jest górny właz serwisowy i filtr jest gotowy do pracy. W przypadku filtracji powietrza filtr można uruchomić od razu po zasypie węgla aktywnego.

 

Filtracja na węglu aktywnym - ACES

Zachęcamy do skorzystania ze specjalnego formularza na naszej stronie, który pomoże w doborze odpowiedniego filtra węglowego. Doradcy ACES zapoznają się ze specyfiką Państwa instalacji i zaproponują najlepsze możliwe rozwiązanie. Opowiedzą również nieco więcej o zastosowaniach filtra węglowego. W razie dodatkowych pytań można się z nami kontaktować telefonicznie dzwoniąc pod numer: 58 622 63 50 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: aces@aces.pl. Przykładowe realizacje filtracji na węglu aktywnym ACES umieściliśmy w dedykowanej zakładce.

 

Formularz kontaktowy


Nazwa firmy *

E-mail *

Telefon *


Zastosowanie

Branża


Produkt/usługa

Kategoria


Treść zapytania *


Pytanie zostało wysłane

Dziękujemy
Error, please retry. Your message has not been sent