NOWOŚĆ W DZIALE USŁUG:
WSPARCIE PROJEKTOWE

Co to jest filtr węglowy?

Firma ACES poza sprzedażą węgli aktywnych zajmuje się również produkcją filtrów węglowych. Na pytanie “co to jest filtr węglowy?” można odpowiedzieć, że jest to urządzenie wypełnione węglem aktywnym stanowiące element większej instalacji, które służy do oczyszczania gazów lub cieczy z niepożądanych substancji. Filtry węglowe można stosować w różnych sektorach przemysłu. Filtry do gazów wykonuje się ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub tworzywa (HDPE). Materiałem, z którego produkowane są filtry ciśnieniowe do cieczy, może być natomiast stal węglowa lub stal austenityczna (w gat. AISI 304, 316L). Filtr zbudowany jest z wielu elementów takich jak: dennice, część cylindryczna, dno dyszowe, włazy, króćce itp. Wszystkie nasze filtry są produkowane zgodnie z obowiązującymi europejskimi normami.

 

Jak działa filtr węglowy?

Działanie filtra węglowego polega na doprowadzeniu do niego cieczy lub gazu, które mają być oczyszczone z niepożądanych substancji. Przepływające przez filtr medium trafia na złoże węgla aktywnego. Kontakt zanieczyszczeń znajdujących się w gazie lub cieczy z węglem aktywnym powoduje zachodzenie zjawiska adsorpcji. Efektem tego jest oczyszczenie medium z niepożądanych związków, co sprawia, że spełnia ono wymagania jakościowe i może być użyte zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Co daje węgiel aktywny w filtrze?

Kolejnym pojawiającym się pytaniem jest „co daje węgiel aktywny w filtrze?” Odpowiednio dobrany węgiel aktywny umożliwia adsorpcję niepożądanych zanieczyszczeń. Skutkiem tego jest oczyszczenie gazu lub cieczy do wymaganej jakości i/lub redukcja emisji za filtrem.

 

Jakie są rodzaje filtrów węglowych?

Najprostszy podział filtrów węglowych obejmuje produkty przeznaczone do oczyszczania cieczy oraz do usuwania zanieczyszczeń z gazów. Różnią się one budową, zastosowanymi rozwiązaniami i parametrami technicznymi. Oferta filtrów węglowych obejmuje również urządzenia do oczyszczania w środowiskach agresywnych.

 

Wśród filtrów węglowych do oczyszczania gazów znalazły się:

  • Sorbofil® GB - umożliwiające oczyszczanie gazów o dużym natężeniu przepływu przy relatywnie niskich spadkach ciśnienia
  • Sorbofil® GPE - z tworzywa HDPE umożliwiającego wykorzystanie w aplikacjach o zwiększonym ryzyku korozyjności
  • Sorbofil® GS - wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń organicznych i niektórych nieorganicznych z powietrza i gazów.

Dysponujemy także filtrami węglowymi typu FERROTEX do uzdatniania wody pitnej oraz kominkami filtracyjnymi Sorbotech® GPE-KO (tworzywo) i Sorbotech® GS-KO (stal nierdzewna) służącymi do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

 

Jak wybrać odpowiedni filtr węglowy?

Rodzaj filtra zależeć będzie od wielkości przepływu strumienia gazów bądź cieczy czy ilości zanieczyszczeń. Klient, który ma instalację o większym przepływie medium (przykładowo 20 000 m3/h) będzie miał większy filtr niż Klient o mniejszym strumieniu oczyszczanego gazu (np. 200 m3/h).

Biorąc pod uwagę bogatą ofertę produktów ACES, możliwych do zastosowania rozwiązań jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych propozycji doboru urządzenia wraz z węglem aktywnym w zależności od zastosowania, które pomogą dopasować odpowiedni filtr węglowy.

 

Oczyszczanie biogazu

  • z siarkowodoru - węgiel Sorbotech® GERS w filtrze Sorbofil® GPE +120 mbar
  • z siloksanów - węgiel Sorbotech® GE (lub GG) w filtrze Sorbofil® GPE +120 mbar

 

Dezodoryzacja

  • węgiel Sorbotech® GERS (lub GERA) w filtrze Sorbofil® GPE +40 mbar

 

Usuwanie LZO

  • węgiel Sorbotech® GE (lub GG) w filtrze Sorbofil® GS lub GB (mniejszy i większy wariant filtra).

 

Zachęcamy do skorzystania ze specjalnego formularza na naszej stronie, który pomoże w doborze odpowiedniego filtra węglowego. Nasi doradcy zapoznają się ze specyfiką Państwa instalacji i zaproponują najlepsze możliwe rozwiązanie. W razie dodatkowych pytań można się z nami kontaktować również telefonicznie lub pisząc e-mail. Przykładowe realizacje ACES umieściliśmy w dedykowanej zakładce.