NOWOŚĆ W DZIALE USŁUG:
BADANIE WĘGLA AKTYWNEGO

ACES to firma dostarczająca wysokiej klasy węgle aktywne SORBOTECH® i filtry węglowe SORBOFIL® wykorzystywane do oczyszczania cieczy i gazów. Jednym z oferowanych przez nas produktów jest węgiel aktywny formowany w postaci wałeczków zwanych również cylindrami. Aby przybliżyć Państwu specyfikę konkretnych rodzajów węgli aktywnych, należy zacząć od objaśnienia, czym jest węgiel aktywny ogółem.

Węgiel aktywny jest przetworzonym, amorficznym materiałem węglowym o mikrokrystalicznej strukturze. Produkcję można podzielić na dwa główne etapy - karbonizację i aktywację. Podczas wspomnianych procesów powstają pory, które sprawiają, że węgiel staje się doskonałym adsorbentem o dużej powierzchni wewnętrznej. Najczęściej spotykane na rynku węgle aktywne mają pole powierzchni w granicach 800 – 1200 m2/g.

Przetwarzając węgiel aktywny w ściśle określony sposób, możemy wpłynąć na jego właściwości oraz przyszłe przeznaczenie. Zdolności sorpcyjne węgli aktywnych używanych do oczyszczania gazów określa parametr CTC, który w przypadku węgli aktywnych formowanych najczęściej wynosi 50% lub 60%.

 

Czym jest węgiel aktywny formowany i gdzie się go wykorzystuje?

Węgiel aktywny formowany to rodzaj węgla aktywnego w formie wałeczków/ cylindrów, które są formowane w ekstruderze z węgla pyłowego z dodatkiem spoiwa. Stosowanie formowanego węgla aktywnego jako wypełnienie do urządzeń filtrujących powoduje mniejszy opór powietrza niż złoże węgla granulowanego tej samej wysokości. Dlatego też ten typ węgla znajduje zastosowanie głównie przy filtracji i wentylacji powietrza oraz gazów.

 

Węgiel aktywny formowany - Sorbotech®

 

Węgiel aktywny formowany Sorbotech® GE dostępny w naszej ofercie obejmuje głównie węgle aktywne o parametrze CTC 50 i CTC 60. Produkty te zostały wytworzone ze starannie wyselekcjonowanych gatunków węgla i sprawdzą się w wielu sektorach przemysłu. Wśród węgli Sorbotech® GE wyodrębnić można cztery rodzaje: SORBOTECH® GE 503, SORBOTECH® GE 504, SORBOTECH® GE 603 i SORBOTECH® GE 604 różniące się średnicą wałeczków oraz CTC. Sprzedajemy je w opakowaniach 20 kg lub w tzw. big-bagach.

Węgiel aktywny o parametrze CTC 60 wykorzystuje się głównie do usuwania siloksanów z biogazu, gdzie jest wymagany jak najwyższy stopień oczyszczenia w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy instalacji. Węgle tej jakości znajdują również zastosowanie w instalacjach oczyszczania oparów z cięcia laserem i spawania. Węgiel aktywny o parametrze CTC 50 znajdzie zastosowanie przy usuwaniu zapachów gastronomicznych, oczyszczaniu gazów z lotnych związków organicznych (LZO) w instalacjach przemysłowych oraz w palarniach i kabinach malarskich.

 

Zastosowanie węgla aktywnego formowanego:

 • redukcja lotnych związków organicznych (LZO)
 • odzysk rozpuszczalników organicznych
 • oczyszczanie oparów z cięcia laserem i spawania
 • usuwanie zapachów gastronomicznych
 • oczyszczanie gazów z lotnych związków organicznych (LZO) w instalacjach przemysłowych
 • jako wypełnienie w palarniach i kabinach malarskich
 • usuwanie oparów benzyny
 • oczyszczanie gazu ziemnego i biogazu.

Węgiel impregnowany – to zazwyczaj węgiel formowany, którego powierzchnie pokryto odpowiednim związkiem chemicznym ( impregnatem). Dobór właściwej substancji aktywnej umożliwia wykorzystanie zjawiska chemisorpcji do podwyższenia skuteczności reakcji. Węgle impregnowane wykorzystywane są głównie do katalitycznego usuwania związków nieorganicznych z różnego rodzaju gazów. Do najpopularniejszych zastosowań węgli impregnowanych należą:

 • dezodoryzacja powietrza ze związków odorotwórczych, takich jak H2S czy NH3
 • usuwanie zanieczyszczeń nieorganicznych z gazów reakcyjnych
 • oczyszczanie biogazu z siarkowodoru
 • oczyszczanie gazu ziemnego z rtęci

 

W razie jakichkolwiek problemów ze znalezieniem węgla aktywnego odpowiadającego Państwa potrzebom zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub dzwoniąc pod wskazany na stronie numer telefonu. Dodatkowe informacje można znaleźć również w dedykowanych zakładkach w rozwijanym menu kategorii.