NOWOŚĆ W DZIALE USŁUG:
BADANIE WĘGLA AKTYWNEGO

Czym jest biogaz i jaki jest jego skład?

oczyszczanie biogazu z siarkowodoru

oczyszczanie biogazu z siarkowodoru

Biogaz to nic innego jak produkt fermentacji anaerobowej materii organicznej. Surowcami wykorzystywanymi do produkcji biogazu mogą być biodegradowalne odpady, odchody zwierzęce, rośliny energetyczne czy osady ściekowe. Gaz powstający w procesie fermentacji składa się z metanu, dwutlenku węgla, wodoru, azotu, tlenu, siarkowodoru oraz często z siloksanów i związków aromatycznych. Aby spalanie biogazu odbywało się w sposób bezproblemowy eksploatator biogazowni powinien swoja uwagę skupić na usunięciu siarkowodoru, siloksanów i związków aromatycznych.
 

Dlaczego należy usuwać siarkowodór z biogazu?

Cząsteczka siarkowodoru
Cząsteczka siarkowodoru

Siarkowodór (H2S) to niewielki związek nieorganiczny, który kojarzony jest z bardzo charakterystycznym zapachem. Oprócz nieprzyjemnego zapachu siarkowodór może powodować korozję. Skorodowane części turbin i silników w biogazowni ulegałyby awariom, a przestoje związane z pracami naprawczymi generowałyby straty w produkcji energii oraz straty związane z kosztami naprawy drogich urządzeń. Dlatego właśnie wszyscy producenci urządzeń do spalania biogazu określają górną granice zawartości siarkowodoru.
Z uwagi na drogę w jakiej powstaje biogaz często zawartość siarkowodoru jest większa niż dopuszczalna. Najprostszym i najefektywniejszym sposobem zredukowania ilości siarkowodoru jest zastosowanie węgli aktywnych przeznaczonych do redukcji siarkowodoru. Do tego celu proponujemy Państwu produkty z linii Sorbotech® GERS.
 

Dlaczego siloksany nie są pożądane w biogazie?

Cząstęczka siloksanów
Cząsteczka siloksanów

Siloksany to związki krzemoorganiczne wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym, spożywczym czy samochodowym. Z tego też powodu spotykane są głównie w gazie wysypiskowym oraz w biogazie pochodzącym z oczyszczalni ścieków. W czasie spalania biogazu, w wysokich temperaturach powstaje krzemionka (SiO2) lub krzemiany (SixOy), które odkładają się na częściach silników i turbin, a to może doprowadzić do zatarciach tych elementów. Dlatego właśnie konieczne jest usuwanie tych związków z biogazu. Z uwagi na swoją budowę i właściwości siloksany doskonale adsorbują się na węglach aktywnych takich jak Sorbotech® GE.
 

Związki aromatyczne – dlaczego należy o nich pamiętać?

Związki aromatyczne, zwane często LZO, występują w towarzystwie siloksanów. Ich spalanie nie grozi korozją ani zatarciem silnika. Dlaczego więc tak ważne jest oznaczenie ilości LZO w badanym biogazie? Otóż Lotne Związki Organiczne konkurują o miejsce w porach w węglu aktywnym z siloksanami. Oznacza to, że wysycają one węgiel aktywny przyspieszając tym samym moment wymiany węgla aktywnego w filtrze.

Do usunięcia wszystkich wymienionych zanieczyszczeń niezbędne jest wykorzystanie techniki, która będzie wydajna, łatwa w użyciu oraz opłacalna. Wszystkie te cechy spełniają instalacje oparte na węglu aktywnym. Specjalnie przygotowane węgle z serii Sorbotech® GERS oraz Sorbotech® GE umożliwiają skuteczne usuwanie siarkowodoru oraz siloksanów. Aby w pełni wykorzystać możliwości sorpcyjne węgli Sorbotech® proponujemy zastosowanie odpowiedniego filtra z serii Sorbofil® GPE. Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania rozwiązania dostosowanego do Państwa potrzeb.